Pomoc Psychologiczna

Wsparcie psychologiczne jest metodą pomocy doraźnej w bieżących trudnościach. Pozwala uporządkować myśli, uspokoić emocje

i podejmować spójne działania w trudnych chwilach. Celem wsparcia jest odzyskanie równowagi emocjonalnej, zmniejszenie stresu, napięcia a następnie powrót do wcześniejszych sposobów funkcjonowania (sprzed kryzysu) czy pomoc w tworzeniu nowych.

Psychoterapia

Natomiast psychoterapia jest rodzajem długoterminowego leczenia.
Jej celem jest usprawnienie lub zmiana funkcjonowania psychicznego oraz poprawa jakości życia pacjenta. Odnosi się głównie do długofalowych i nawarstwiających się dysfunkcji w funkcjonowaniu. Psychoterapia w nurcie psychodynamicznym jest szczególną relacją między pacjentem i terapeutą, w której pacjent może przyjrzeć się swoim uczuciom, pragnieniom i potrzebom a także lękom z nimi związanym. Polega na wspólnej analizie świata wewnętrznego i doświadczeń pacjenta przez co uzyskuje on lepsze rozumienie swoich motywów, swojego sposobu przeżywania różnych sytuacji i źródeł swojego cierpienia. Staję się bardziej świadomy, odzyskuje kontrolę i możliwość dokonania zmiany i poprawy jakości życia. Terapeuta nie ocenia pacjenta- jest jego towarzyszem w poznawaniu nieuświadomionych wcześniej obszarów jego osobowości.

pexels-brady-knoll-3329292